2025 Hyundai Elantra SEL Sport
The 2025 Hyundai Elantra SEL Sport is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with a smartstream intelligent variable transmission; ratio range: 2.680~0.385 / 2.822~1.822; final gear ratio: 4.892:1; drive mode select; isg on se only and front-wheel drive. It starts at $23,250 MSRP and is rated at 34 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,250 |
| MSRP with Destination | $24,495 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.0L MPI Atkinson DOHC 16-valve I4 (1,999cc); aluminum block and head; D-CVVT |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual Continuously Variable Valve Timing (D-CVVT) |
| Bore and Stroke | 81 x 97 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (port injection) Atkinson cycle |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream Intelligent Variable Transmission (IVT; CVT-type); ratio range: 2.680~0.385 (forward) / 2.822~1.822 (reverse); final gear ratio: 4.892:1; Drive Mode Select (Normal / Sport / Smart); ISG (Idle Stop & Go) on SE only |
| Final Drive | 4.892 |
| Fuel Economy | |
| City | 30 MPG |
| Highway | 39 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; 22 mm hollow stabilizer bar; hydraulic twin-tube shock absorbers; coil springs |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA); hydraulic monotube gas-filled shock absorbers; coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 in. alloy |
| Tires Front | 225/45R17 |
| Tires Rear | 225/45R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,725 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.6 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |