2025 Hyundai Elantra N Line
The 2025 Hyundai Elantra N Line is a 201-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed dry double-plate dct and front-wheel drive. It starts at $28,975 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,975 |
| MSRP with Destination | $30,220 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve CVVD I4 (1,598cc); aluminum block and head |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Continuously Variable Valve Duration (CVVD) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection), turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | N Corner Carving Differential (electronic LSD) |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed Dry Double-Plate DCT (D7UF1) with SHIFTRONIC paddle shifters; gear ratios: 1st 3.643 / 2nd 2.174 / 3rd 1.826 / 4th 1.024 / 5th 0.809 / 6th 0.854 / 7th 0.717 / Rev 4.696; final gear ratios: 4.643:1 (1st-4th) / 3.611:1 (5th-Rev); Drive Mode Select (Normal / Sport / Smart) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.174 |
| 3rd Gear | 1.826 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.809 |
| 6th Gear | 0.854 |
| 7th Gear | 0.717 |
| Reverse | 4.696 |
| Final Drive | 4.643 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Premium recommended (regular unleaded minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; 23 mm hollow stabilizer bar; hydraulic twin-tube shock absorbers; coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link independent; 17 mm hollow stabilizer bar; hydraulic monotube shock absorbers; coil springs; rear chassis brace |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. alloy |
| Tires Front | 235/40R18 (Hankook Ventus S1 all-season) |
| Tires Rear | 235/40R18 (Hankook Ventus S1 all-season) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,020 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |