2025 Hyundai Elantra N N MT
The 2025 Hyundai Elantra N N MT is a 276-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $34,350 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,350 |
| MSRP with Destination | $35,595 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbocharged GDI "Flat Power" DOHC 16-valve I4 (1,998cc); bore x stroke 86 x 86 mm (square); 9.5:1 compression; 276 hp @ 5,500-6,000 rpm; 289 lb-ft @ 2,100-4,700 rpm; variable exhaust valve system; large bore dual exhaust outlets |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 276 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 289 lb-ft @ 2100-4700 rpm |
| Bore and Stroke | 86 x 86 mm (square bore/stroke) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection), turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | N Corner Carving Differential (electronic limited-slip differential) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual with rev-matching; gear ratios: 1st 3.083 / 2nd 1.931 / 3rd 1.696 / 4th 1.276 / 5th 1.027 / 6th 0.854 / Rev 3.588; final gear ratios: 4.154:1 (1st/2nd/Rev) / 3.176:1 (3rd/4th/5th/6th); drive modes: Eco / Normal / Sport / N / N Custom (1 & 2) |
| 1st Gear | 3.083 |
| 2nd Gear | 1.931 |
| 3rd Gear | 1.696 |
| 4th Gear | 1.276 |
| 5th Gear | 1.027 |
| 6th Gear | 0.854 |
| Reverse | 3.588 |
| Final Drive | 4.154 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded Required |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; 23 mm hollow stabilizer bar; Electronic Controlled Suspension (ECS) |
| Rear Suspension | Multi-link independent; 24 mm stabilizer bar; Electronic Controlled Suspension (ECS); rear chassis brace (red) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2 in. x 1.2 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.4 in. x 0.8 in. ventilated disc; mechanical cable parking brake |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.0J x 19 in. forged alloy |
| Wheels Rear | 8.0J x 19 in. forged alloy |
| Tires Front | 245/35R19 Michelin Pilot Sport 4S (summer) |
| Tires Rear | 245/35R19 Michelin Pilot Sport 4S (summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,069 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.6 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |