2025 Hyundai IONIQ 5 SEL RWD
The 2025 Hyundai IONIQ 5 SEL RWD is a 168-hp with a single-speed reduction gear; column-mounted stalk shift-by-wire; gear ratio 2.263:1 / final gear ratio 4.706:1; front dog clutch / rear: none; drive mode select and rear-wheel drive. It starts at $49,600 MSRP and is rated at 114 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $49,600 |
| MSRP with Destination | $51,200 |
| Destination Charge | $1,600 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM); RWD single-motor; 168 kW (225 hp); 350 Nm (258 lb-ft); 84.0 kWh lithium-ion battery (697V); long range |
| Horsepower | 168 hp |
| Torque | 350 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reduction gear; column-mounted stalk shift-by-wire (SBW); gear ratio 2.263:1 / final gear ratio 4.706:1; front dog clutch (disconnector) / rear: none (AWD models); Drive Mode Select (Eco / Normal / Sport / Snow) |
| Fuel Economy | |
| City | 129 MPG |
| Highway | 100 MPG |
| Combined | 114 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (all-electric BEV; no liquid fuel) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil spring; high-performance damper |
| Rear Suspension | Multi-link (5-link) with coil spring; high-performance damper |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. x 1.2 in. (Φ325 x 30 mm) ventilated disc; active hydraulic booster (regenerative braking) |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. x 0.5 in. (Φ325 x 12 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.3 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 65 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Cargo Volume | 26.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,425 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 57.7 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |