2025 Hyundai IONIQ 6 SE RWD
The 2025 Hyundai IONIQ 6 SE RWD is a 168-hp with a single-speed reduction gear; shift-by-wire; drive mode select; regenerative brake control paddles and rear-wheel drive. It starts at $42,800 MSRP and is rated at 132 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,800 |
| MSRP with Destination | $44,045 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM); 168 kW (225 hp); 77.4 kWh lithium-ion battery (697V); long range; 342-mile AER estimate |
| Horsepower | 168 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reduction gear (ratio 2.263:1; final gear ratio 4.471:1); shift-by-wire (column-mounted stalk); Drive Mode Select (Eco / Normal / Sport / Snow / My Mode); regenerative brake control paddles (steering-wheel-mounted) |
| Fuel Economy | |
| City | 144 MPG |
| Highway | 120 MPG |
| Combined | 132 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (all-electric BEV; no liquid fuel) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with gas damper |
| Rear Suspension | Multi-link with gas damper |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. x 1.2 in. (Φ325 x 30 mm) ventilated disc; active hydraulic booster (regenerative braking) |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. x 0.5 in. (Φ325 x 12 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. alloy (offset 51mm) |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. alloy (offset 51mm) |
| Tires Front | 225/55R18 |
| Tires Rear | 225/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 74 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.7 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 11.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,222 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 57.3 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 51.1 in |