2025 Hyundai Kona SEL AWD
The 2025 Hyundai Kona SEL AWD is a 147-hp inline-4 with an intelligent variable transmission; shift-by-cable and all-wheel drive. It starts at $27,400 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,400 |
| MSRP with Destination | $28,895 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Nu PE 2.0L MPI Atkinson DOHC 16-valve Inline 4-cylinder; 1,999 cc; bore 81.0 mm × stroke 97.0 mm; 12.5:1 CR; Dual Continuously Variable Valve Timing (DCVVT); full engine cover |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (HTRAC® Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT); shift-by-cable with SHIFTRONIC® manual mode; ratio range 2.680–0.385; reverse 2.822–1.822; final drive 6.052:1; Drive Mode Select (Normal, Sport, Snow) |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc; single 10.5-in. brake booster; boosting ratio 9.0:1 |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 18 in. alloy |
| Tires Front | 215/55R18 |
| Tires Rear | 215/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.3 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 63.2 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,241 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |