2025 Hyundai Kona N Line S AWD
The 2025 Hyundai Kona N Line S AWD is a 190-hp turbocharged inline-4 with all-wheel drive. It starts at $31,050 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,050 |
| MSRP with Destination | $32,545 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma II 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder; 1,598 cc; bore 75.6 mm × stroke 89.0 mm; 10.0:1 CR; semi-full engine cover |
| Horsepower | 190 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1700–4500 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (HTRAC® Active On-Demand) |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc; single 10.5-in. brake booster; boosting ratio 9.0:1 |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. alloy |
| Tires Front | 235/45R19 |
| Tires Rear | 235/45R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.3 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 63.4 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 62.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |