2025 Hyundai Kona Electric N Line
The 2025 Hyundai Kona Electric N Line is a 150-hp with a single-speed reduction gear; column-mounted stalk shift-by-wire; drive mode select; regenerative brake control paddles and front-wheel drive. It starts at $38,375 MSRP and is rated at 103 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $38,375 |
| MSRP with Destination | $39,870 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM); 150 kW (201 hp); 64.8 kWh lithium-ion battery (358V, 1P96S); long range |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 188 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reduction gear (ratio 10.65:1); column-mounted stalk shift-by-wire; Drive Mode Select (Eco / Normal / Sport / Snow); regenerative brake control paddles (steering-wheel-mounted) |
| Fuel Economy | |
| City | 113 MPG |
| Highway | 93 MPG |
| Combined | 103 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (all-electric BEV; no liquid fuel) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil spring; shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link; shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. x 1.0 in. (305 x 25 mm) ventilated disc; active hydraulic booster (regenerative braking) |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. x 0.4 in. (300 x 10 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. alloy (N Line exclusive) |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. alloy (N Line exclusive) |
| Tires Front | 235/45R19 |
| Tires Rear | 235/45R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.6 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 62 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 62.9 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36.4 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |