2025 Hyundai Santa Cruz SEL FWD
The 2025 Hyundai Santa Cruz SEL FWD is a 191-hp 2.5-liter inline-4 with an 8-speed automatic torque converter and front-wheel drive. It starts at $30,450 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,450 |
| MSRP with Destination | $31,945 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L GDI + MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (2,497 cc); aluminum block and head; Continuously Variable Valve Timing (CVVT); full engine cover |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Continuously Variable Valve Timing (CVVT) |
| Bore and Stroke | 85.5 x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (dual injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic torque converter with SHIFTRONIC; center-console floor-mounted shift lever; Drive Mode Select (Normal / Sport / Smart) |
| 1st Gear | 4.487 |
| 2nd Gear | 2.764 |
| 3rd Gear | 1.773 |
| 4th Gear | 1.388 |
| 5th Gear | 1.208 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.081 |
| Final Drive | 4.081 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs, gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent, coil springs, gas-pressurized self-leveling shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. x 1.2 in. (325 x 30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. x 0.5 in. (325 x 12 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. alloy |
| Tires Front | 245/60R18 |
| Tires Rear | 245/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.7 in |
| Width | 75 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 118.3 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 64.9 in |
| Cargo Volume | 27 ft³ |
| Curb Weight | 3,792 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |