2025 Hyundai Santa Cruz Limited AWD
The 2025 Hyundai Santa Cruz Limited AWD is a 281-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed wet dual-clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $42,750 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,750 |
| MSRP with Destination | $44,245 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L Turbo GDI + MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (2,497 cc); aluminum block and head; Continuously Variable Valve Timing (CVVT); full engine cover |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 281 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1700–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Continuously Variable Valve Timing (CVVT); turbocharged |
| Bore and Stroke | 85.5 x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (dual injection), turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Wet Dual-Clutch Transmission (DCT) with SHIFTRONIC and steering wheel paddle shifters; center-console floor-mounted shift lever; Drive Mode Select (Normal / Sport / Smart); Tow Drive Mode; dual final drive: 4.846 (gears 1,2,5,6,R) / 3.316 (gears 3,4,7,8) |
| 1st Gear | 3.429 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.86 |
| 6th Gear | 0.673 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.653 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 3.316 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs, gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent, coil springs, gas-pressurized self-leveling shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. x 1.2 in. (325 x 30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. x 0.5 in. (325 x 12 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 20 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 20 in. alloy |
| Tires Front | 245/50R20 |
| Tires Rear | 245/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.7 in |
| Width | 75 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 118.3 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 64.9 in |
| Cargo Volume | 27 ft³ |
| Curb Weight | 4,237 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |