2025 Hyundai Santa Fe SE AWD
The 2025 Hyundai Santa Fe SE AWD is a 277-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed wet-type dual-clutch and all-wheel drive. It starts at $36,100 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $36,100 |
| MSRP with Destination | $37,575 |
| Destination Charge | $1,475 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L Turbo GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (2,497 cc); aluminum block and head |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 277 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | GDI (direct) + MPI (port) sequential injection, turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (Active On-Demand; Comfort/Eco/Sport/Smart 100:0–50:50; Snow 80:20–50:50; Sand/Mud 50:50; AWD Lock 50:50) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed wet-type dual-clutch (DCT; D8LF1) with SHIFTRONIC, paddle shifters, Shift-By-Wire, Drive Mode Select |
| 1st Gear | 3.429 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.86 |
| 6th Gear | 0.673 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.653 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 3.316 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers (advanced valving) |
| Rear Suspension | Multi-link independent, separated spring and shock absorbers, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers (advanced valving) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J × 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J × 18 in. alloy |
| Tires Front | 235/60R18 (Goodyear) |
| Tires Rear | 235/60R18 (Goodyear) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 190.2 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 64.8 in |
| Rear Track | 65.1 in |
| Cargo Volume | 14.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,486 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 44.4 in |
| Legroom Rear | 42.3 in |
| Shoulder Room Front | 59.5 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 54.9 in |