2025 Hyundai Santa Fe Calligraphy Hybrid AWD
The 2025 Hyundai Santa Fe Calligraphy Hybrid AWD is a 178-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $49,650 MSRP and is rated at 34 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $49,650 |
| MSRP with Destination | $51,125 |
| Destination Charge | $1,475 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (1,598 cc); aluminum block and head; HEV |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 178 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500–4500 rpm (ICE); 271 lb-ft @ 1000–4100 rpm combined (incl. 44.2 kW / ~60 hp permanent-magnet synchronous motor; 270V Li-Ion; 1.49 kWh) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection), turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (Active On-Demand; Comfort/Eco/Sport/Smart 100:0–50:50; Snow 80:20–50:50; Sand/Mud 50:50; AWD Lock 50:50) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic (A6MF2H-2) with SHIFTRONIC, paddle shifters, Shift-By-Wire, Drive Mode Select |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 35 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers (advanced valving) |
| Rear Suspension | Multi-link independent, separated spring and shock absorbers, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers (advanced valving) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J × 20 in. alloy |
| Wheels Rear | 8.5J × 20 in. alloy |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 255/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 190.2 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.8 in |
| Cargo Volume | 14.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,575 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 44.4 in |
| Legroom Rear | 41.5 in |
| Shoulder Room Front | 59.5 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 54.9 in |