2025 Hyundai Sonata SEL Convenience
The 2025 Hyundai Sonata SEL Convenience is a 191-hp 2.5-liter inline-4 with a smartstream 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $31,050 MSRP and is rated at 32 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,050 |
| MSRP with Destination | $32,245 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (2,497 cc); aluminum block and heads; Dual CVVT |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual Continuously Variable Valve Timing (DCVVT) |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI (direct) + MPI (port) sequential injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open front differential; FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream 8-speed automatic (torque converter) with SHIFTRONIC and ISG (stop-start) |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.195 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs, stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J alloy |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.3 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,413 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |