2025 Hyundai Sonata N Line
The 2025 Hyundai Sonata N Line is a 290-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with a n 8-speed wet dual clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $35,500 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,500 |
| MSRP with Destination | $36,695 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L Turbo GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (2,497 cc); aluminum block and heads; Dual CVVT |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual Continuously Variable Valve Timing (DCVVT) |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI (direct) + MPI (port) sequential injection, turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open front differential; FWD |
| Transmission | |
| Transmission | N 8-speed Wet Dual Clutch Transmission (DCT) with paddle shifters |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.304 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.884 |
| 6th Gear | 0.702 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.66 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 4.077 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs, stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.0J alloy |
| Wheels Rear | 19 x 8.0J alloy |
| Tires Front | 245/40R19 |
| Tires Rear | 245/40R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.3 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.4 in |
| Rear Track | 63.7 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,534 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |