2025 Hyundai Sonata HEV SEL
The 2025 Hyundai Sonata HEV SEL is a 150-hp 2.0-liter inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $31,250 MSRP and is rated at 47 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,250 |
| MSRP with Destination | $32,445 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | Nu 2.0L GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (1,999 cc); aluminum block and heads; DCVVT; hybrid |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 150 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 139 lb-ft @ 5000 rpm (ICE); motor 151 lb-ft @ 0–1800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual CVVT (DCVVT) |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 mm |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection); hybrid system with 39 kW permanent magnet synchronous motor; 270V Li-ion battery, 1.62 kWh |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open front differential; FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with integrated motor (hybrid) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 44 MPG |
| Highway | 51 MPG |
| Combined | 47 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, coil springs, stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link, coil springs, stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.3 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.9 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,439 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |