2025 Hyundai Tucson PHEV SEL AWD
The 2025 Hyundai Tucson PHEV SEL AWD is a 178-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic torque converter and all-wheel drive. It starts at $39,730 MSRP and is rated at 35 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,730 |
| MSRP with Destination | $41,225 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (1,598 cc); aluminum block and head; CVVD; full engine cover |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 178 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500–4500 rpm (ICE); 271 lb-ft combined (incl. 72 kW / 97 hp permanent-magnet synchronous motor; 360V Li-Ion; 13.8 kWh; 7.2 kW on-board charger; ~2 hr charge at 240V) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Continuously Variable Valve Duration (CVVD) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection), turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (Active On-Demand) |
| Differential Type | Open front differential (ICE FWD) / HTRAC active on-demand AWD coupling |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic torque converter (SHIFTRONIC; steering-wheel paddle shifters; Shift-By-Wire; Drive Mode Select) |
| 1st Gear | 4.638 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.367 |
| Fuel Economy | |
| City | 35 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. (325 mm × 30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. (300 mm × 10 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J × 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J × 18 in. alloy |
| Tires Front | 245/60R18 |
| Tires Rear | 245/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.7 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Cargo Volume | 31.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,121 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |