2025 Hyundai Venue SE
The 2025 Hyundai Venue SE is a 121-hp 1.6-liter inline-4 with a smartstream intelligent variable transmission, gate-type, shiftronic, hill start assist control and front-wheel drive. It starts at $20,200 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,200 |
| MSRP with Destination | $21,695 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma Gen 2 1.6L DPI DOHC 16-valve transverse I4; aluminum block and head; Mid-Phase CVVT |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 121 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 113 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Mid-Phase Continuously Variable Valve Timing (CVVT) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 mm |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Dual Port Fuel Injection (DPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open front differential; FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream Intelligent Variable Transmission (IVT), gate-type, SHIFTRONIC, Hill Start Assist Control |
| 1st Gear | 0.385 |
| Reverse | 2.822 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, twin-tube gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Coupled torsion beam axle, twin-tube shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 8.0 in. drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.0J x 15 in. alloy |
| Wheels Rear | 6.0J x 15 in. alloy |
| Tires Front | 185/65R15 |
| Tires Rear | 185/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 159.1 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 61.6 in |
| Wheelbase | 99.2 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Cargo Volume | 18.7 ft³ |
| Curb Weight | 2,612 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 34.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |
| Hip Room Front | 52.1 in |
| Hip Room Rear | 43.5 in |