1992 Honda NSX Automatic
The 1992 Honda NSX Automatic is a 252-hp 3.0-liter V6 sports coupe with a 4-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $69,000 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $69,000 ($159,836 *) |
| Engine | |
| Engine Type | V6, 3.0L DOHC 24-valve VTEC, Aluminum alloy w/ cast-iron liners, Titanium connecting rods |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 252 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 210 lb-ft @ 5300 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve VTEC (belt-driven) |
| Bore and Stroke | 90.0 x 78.0 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) with Variable Volume Induction System |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD (transverse mid-engine) |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed Automatic with lockup torque converter (optional) |
| 1st Gear | 2.611 (48 mph **) |
| 2nd Gear | 1.551 (81 mph **) |
| 3rd Gear | 1.026 (122 mph **) |
| 4th Gear | 0.684 (183 mph **) |
| Reverse | 1.909 |
| Final Drive | 4.428 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent all-aluminum double-wishbone with coil springs, stabilizer bar, compliance pivot |
| Rear Suspension | Independent all-aluminum double-wishbone with coil springs and stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 18.3 mm diameter (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 17.5 mm diameter |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1" (282 mm) ventilated, 1.1" (28 mm) rotor thickness |
| Rear Brake Disc | 11.1" (282 mm) ventilated, 0.83" (21 mm) rotor thickness |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" x 6.5 JJ Forged Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 16" x 8.0 JJ Forged Aluminum Alloy |
| Tires Front | 205/50ZR15 Yokohama A-022 Ultra-High Performance |
| Tires Rear | 225/50ZR16 Yokohama A-022 Ultra-High Performance |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 173.4 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 5.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,098 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 42% / 58% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline