1993 Acura NSX Automatic
The 1993 Acura NSX Automatic is a 252-hp V6 sports coupe with a 4-speed automatic w/ programmed lockup torque converter and rear-wheel drive. It starts at $72,000 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $72,000 ($161,938 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L DOHC VTEC V6 (transverse mid-engine RWD) |
| Horsepower | 252 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 210 lb-ft @ 5300 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (4 per cylinder) VTEC, belt-driven |
| Bore and Stroke | 3.54 x 3.07 in (90 x 78 mm) |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) w/ Variable Volume Induction System |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed Automatic w/ Programmed Lockup Torque Converter |
| 1st Gear | 2.611 (48 mph **) |
| 2nd Gear | 1.551 (81 mph **) |
| 3rd Gear | 1.025 (122 mph **) |
| 4th Gear | 0.684 (183 mph **) |
| Reverse | 1.909 |
| Final Drive | 4.428 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double-wishbone w/ coil springs, stabilizer bar, compliance pivot (all-aluminum) |
| Rear Suspension | Independent double-wishbone w/ coil springs and stabilizer bar (all-aluminum) |
| Front Stabilizer Bar | 0.7 in (18.3 mm) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 11.1 in (282 mm) dia x 28 mm thick |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc - 11.1 in (282 mm) dia x 21 mm thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 15 Forged Aluminum |
| Wheels Rear | 8.0J x 16 Forged Aluminum |
| Tires Front | 205/50ZR15 |
| Tires Rear | 225/50ZR16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 45.6 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 4.6 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,109 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline