1994 Acura NSX NSX Automatic
The 1994 Acura NSX NSX Automatic is a 252-hp 3.0-liter sports coupe with a 4-speed electronically controlled automatic and rear-wheel drive. It starts at $77,300 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $77,300 ($169,518 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0-liter DOHC 24-valve V-6 (VTEC) with Variable Volume Induction System and PGM-FI |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 252 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 210 lb-ft @ 5300 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-valve, VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) |
| Bore and Stroke | 90.0 x 78.0 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-Speed Electronically Controlled Automatic with Lockup Torque Converter |
| 1st Gear | 2.611 |
| 2nd Gear | 1.551 |
| 3rd Gear | 1.025 |
| 4th Gear | 0.684 |
| Reverse | 1.909 |
| Final Drive | 4.428 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded, 91 Octane |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Aluminum Double-Wishbone with Coil Springs, Stabilizer Bar and Compliance Pivot |
| Rear Suspension | Independent Aluminum Double-Wishbone with Coil Springs and Stabilizer Bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.1" (282 mm dia.), 28 mm rotor thickness |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 11.1" (282 mm dia.), 21 mm rotor thickness |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 7 JJ Forged Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 8.5 JJ Forged Aluminum Alloy |
| Tires Front | 205/45 ZR 16 |
| Tires Rear | 245/40 ZR 17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,109 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars