1996 Acura NSX NSX-T MT
The 1996 Acura NSX NSX-T MT is a 270-hp 3.0-liter V6 sports coupe with a 5-speed manual and rear-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.0-liter DOHC 24-valve V6 (VTEC), Transverse Mid-Mounted |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 270 hp |
| Torque | 210 lb-ft @ 5300 rpm |
| Redline | 8,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve, VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control), belt-driven |
| Bore and Stroke | 90.0 x 78.0 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) with Variable Volume Induction System |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.071 (47 mph **) |
| 2nd Gear | 1.8 (80 mph **) |
| 3rd Gear | 1.23 (118 mph **) |
| 4th Gear | 0.967 (150 mph **) |
| 5th Gear | 0.771 (188 mph **) |
| Reverse | 3.186 |
| Final Drive | 4.062 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded, 91 octane |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent aluminum double-wishbone with coil springs, stabilizer bar and compliance pivot |
| Rear Suspension | Independent aluminum double-wishbone with coil springs and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.1" (282mm) dia., 28mm rotor |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 11.1" (282mm) dia., 21mm rotor |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16" x 7JJ Forged Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 17" x 8.5JJ Forged Aluminum Alloy |
| Tires Front | 215/45ZR16 |
| Tires Rear | 245/40ZR17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,142 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 42% / 58% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
** Theoretical max speed per gear at redline