1997 Acura NSX Coupe Automatic
The 1997 Acura NSX Coupe Automatic is a 252-hp 3.0-liter coupe with a 4-speed electronically controlled automatic and rear-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | V-6, DOHC VTEC, 24-valve; aluminum block w/ cast-iron cylinder liners; titanium connecting rods |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 252 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 210 lb-ft @ 5300 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, belt-driven; VTEC variable valve timing & lift |
| Bore and Stroke | 90.0 x 78.0 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) with Variable Volume Induction System |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed electronically controlled automatic with lockup torque converter and SportShift mode |
| 1st Gear | 2.611 (48 mph **) |
| 2nd Gear | 1.551 (80 mph **) |
| 3rd Gear | 1.025 (122 mph **) |
| 4th Gear | 0.684 (182 mph **) |
| Reverse | 1.909 |
| Final Drive | 4.428 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded 91 octane |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, aluminum double-wishbone with coil springs, stabilizer bar, and compliance pivot |
| Rear Suspension | Independent, aluminum double-wishbone with coil springs and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.7" (298 mm) diameter, 28 mm rotor thickness, ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.9" (303 mm) diameter, 23 mm rotor thickness, ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 7 JJ forged aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 8.5 JJ forged aluminum alloy |
| Tires Front | 215/45ZR16 |
| Tires Rear | 245/40ZR17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,113 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 42% / 58% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
** Theoretical max speed per gear at redline