1999 Acura NSX NSX 4AT
The 1999 Acura NSX NSX 4AT is a 252-hp 3.0-liter sports coupe with a 4-speed automatic and rear-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | DOHC VTEC 24-Valve V-6, 3.0L; aluminum alloy block with cast-iron cylinder liners; transversely mid-mounted |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 252 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 210 lb-ft @ 5300 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC VTEC, 4 valves per cylinder, belt-driven camshafts |
| Bore and Stroke | 90.0 x 78.0 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | PGM-FI (Programmed Fuel Injection) with Variable Volume Induction System |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD (transverse midship-engine) |
| Differential Type | Torque control differential |
| Transmission | |
| Transmission | 4-Speed Automatic (SportShift) |
| 1st Gear | 2.611 (48 mph **) |
| 2nd Gear | 1.551 (80 mph **) |
| 3rd Gear | 1.025 (122 mph **) |
| 4th Gear | 0.684 (182 mph **) |
| Reverse | 1.909 |
| Final Drive | 4.428 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded 91 octane |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent aluminum double-wishbone with coil springs, stabilizer bar and compliance pivot; telescopic gas-filled dampers |
| Rear Suspension | Independent aluminum double-wishbone with coil springs and stabilizer bar; telescopic gas-filled dampers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 298mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 303mm ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16×7JJ Forged Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 17×8.5JJ Forged Aluminum Alloy |
| Tires Front | 215/45ZR16 |
| Tires Rear | 245/40ZR17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,110 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 42% / 58% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
** Theoretical max speed per gear at redline