2000 Acura NSX NSX 4AT
The 2000 Acura NSX NSX 4AT is a 252-hp sports coupe with a 4-speed automatic and rear-wheel drive. It is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L DOHC 24-valve VTEC V-6 (mid-mounted, transverse) |
| Horsepower | 252 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 210 lb-ft @ 5300 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4-Valve/cyl, VTEC; Belt-Driven |
| Bore and Stroke | 90.0 x 78.0 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-Speed Automatic with SportShift (4AT) |
| 1st Gear | 2.611 (48 mph **) |
| 2nd Gear | 1.551 (80 mph **) |
| 3rd Gear | 1.025 (122 mph **) |
| 4th Gear | 0.684 (182 mph **) |
| Reverse | 1.909 |
| Final Drive | 4.428 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 AKI) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Aluminum Double-Wishbone with Coil Springs and Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Independent Aluminum Double-Wishbone with Coil Springs and Stabilizer Bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.7 in. (ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.9 in. (ventilated) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0JJ x 16 in. Forged Alloy |
| Wheels Rear | 8.5JJ x 17 in. Forged Alloy |
| Tires Front | 215/45ZR16 |
| Tires Rear | 245/40ZR17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,110 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 42% / 58% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
** Theoretical max speed per gear at redline