2004 Acura NSX Manual
The 2004 Acura NSX Manual is a 290-hp 3.2-liter sports coupe with a 6-speed manual and rear-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | V-6, DOHC VTEC, 24-valve; aluminum block w/ FRM cylinder liners; titanium connecting rods |
| Displacement | 3.2 L |
| Horsepower | 290 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 224 lb-ft @ 5500 rpm |
| Redline | 8,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, belt-driven; VTEC variable valve timing & lift |
| Bore and Stroke | 93.0 x 78.0 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium unleaded, 91 octane |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, all-aluminum, double-wishbone with coil springs, stabilizer bar, and compliance pivot |
| Rear Suspension | Independent, all-aluminum, double-wishbone with coil springs and stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 18.3 mm diameter x 3.0 mm wall thickness |
| Rear Stabilizer Bar | 19.1 mm diameter x 2.3 mm wall thickness |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.7" (298 mm) diameter, 1.1" (28 mm) rotor thickness, ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.9" (303 mm) diameter, 0.9" (23 mm) rotor thickness, ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0" forged aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 9.0" forged aluminum alloy |
| Tires Front | 215/40ZR17 |
| Tires Rear | 255/40ZR17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.5 in |
| Rear Track | 60.7 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,153 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |