2005 Honda NSX Manual
The 2005 Honda NSX Manual is a 290-hp 3.2-liter V6 sports coupe with a 6-speed manual and rear-wheel drive. It is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | V6, 3.2L DOHC 24-valve VTEC, Aluminum alloy w/ FRM liners, Titanium connecting rods |
| Displacement | 3.2 L |
| Horsepower | 290 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 224 lb-ft @ 5500 rpm |
| Redline | 8,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve VTEC (belt-driven) |
| Bore and Stroke | 93.0 x 78.0 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) with Variable Volume Induction |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD (transverse mid-engine) |
| Differential Type | Torque-reactive limited-slip differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual |
| 1st Gear | 3.066 (48 mph **) |
| 2nd Gear | 1.956 (75 mph **) |
| 3rd Gear | 1.428 (103 mph **) |
| 4th Gear | 1.125 (130 mph **) |
| 5th Gear | 0.914 (160 mph **) |
| 6th Gear | 0.717 (205 mph **) |
| Reverse | 3.186 |
| Final Drive | 4.062 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91+) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent all-aluminum double-wishbone with coil springs, stabilizer bar, compliance pivot |
| Rear Suspension | Independent all-aluminum double-wishbone with coil springs and stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 18.3 mm diameter x 3.0 mm wall thickness |
| Rear Stabilizer Bar | 19.1 mm diameter x 2.3 mm wall thickness |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.7" (298 mm) ventilated, 1.1" (28 mm) rotor thickness |
| Rear Brake Disc | 11.9" (303 mm) ventilated, 0.9" (23 mm) rotor thickness |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17" x 7.0 Forged Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 17" x 9.0 Forged Aluminum Alloy |
| Tires Front | 215/40ZR17 Ultra-High Performance |
| Tires Rear | 255/40ZR17 Ultra-High Performance |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.2 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 46.1 in |
| Wheelbase | 99.6 in |
| Front Track | 59.5 in |
| Rear Track | 60.7 in |
| Cargo Volume | 5 ft³ |
| Curb Weight | 3,153 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 40% / 60% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.3 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Shoulder Room Front | 52.5 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
** Theoretical max speed per gear at redline