2018 Acura NSX Base
The 2018 Acura NSX Base is a 573-hp twin-turbocharged V6 sports coupe with a 9-speed dual clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $156,000 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $156,000 |
| MSRP with Destination | $157,800 |
| Destination Charge | $1,800 |
| Engine | |
| Engine Type | Twin-turbocharged DOHC V6 Sport Hybrid SH-AWD (mid-mounted longitudinal) |
| Horsepower | 573 hp |
| Torque | 476 lb-ft |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve w/ IN/EX VTC, chain-driven camshafts |
| Bore and Stroke | 3.6 x 3.5 in. |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Direct and Port Injection (dual-injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Sport Hybrid SH-AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed Dual Clutch Transmission (9DCT) |
| 1st Gear | 3.838 (44 mph **) |
| 2nd Gear | 2.433 (70 mph **) |
| 3rd Gear | 1.778 (95 mph **) |
| 4th Gear | 1.428 (119 mph **) |
| 5th Gear | 1.211 (140 mph **) |
| 6th Gear | 1.038 (163 mph **) |
| 7th Gear | 0.881 (192 mph **) |
| 8th Gear | 0.747 (227 mph **) |
| 9th Gear | 0.634 (267 mph **) |
| Reverse | 2.395 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 required, 93 recommended) |
| Tank Capacity | 15.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone, double-joint lower control arm (aluminum) |
| Rear Suspension | Multi-link (aluminum) |
| Front Stabilizer Bar | 1.04 in. hollow steel |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Brembo 6-piston; 2-pc Floating Iron Disc 14.5 x 1.3 in (optional 15 in Carbon Ceramic) |
| Rear Brake Disc | Brembo 4-piston; 2-pc Floating Iron/Carbon Ceramic Disc 14.2 x 1.3 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.5J Forged Aluminum |
| Wheels Rear | 20 x 11J Forged Aluminum |
| Tires Front | 245/35ZR19 |
| Tires Rear | 305/30ZR20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.1 in |
| Width | 87.3 in |
| Height | 47.8 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 65.1 in |
| Rear Track | 63.7 in |
| Ground Clearance | 3.7 in |
| Cargo Volume | 4.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,941 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline