2019 Acura NSX NSX
The 2019 Acura NSX NSX is a 573-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 sports coupe with a 9-speed dual clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $157,500 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $157,500 |
| MSRP with Destination | $159,495 |
| Destination Charge | $1,995 |
| Engine | |
| Engine Type | Twin-Turbocharged DOHC V6 Sport Hybrid SH-AWD (3 electric motors: 1 rear Direct Drive Motor + 2 front Twin Motor Unit) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 573 hp |
| Torque | 476 lb-ft |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve, IN/EX VTC, chain-driven camshafts |
| Bore and Stroke | 91.4 x 88.9 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Direct and Port Injection (dual system) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Sport Hybrid SH-AWD) |
| Differential Type | Rear Limited Slip Differential (wet multi-plate); torque bias ratio: drive 2.0, coast 2.6; 30 N-m pre-load |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Dual Clutch Transmission (9DCT) |
| 1st Gear | 3.838 (44 mph **) |
| 2nd Gear | 2.433 (70 mph **) |
| 3rd Gear | 1.778 (95 mph **) |
| 4th Gear | 1.428 (119 mph **) |
| 5th Gear | 1.211 (140 mph **) |
| 6th Gear | 1.038 (163 mph **) |
| 7th Gear | 0.881 (192 mph **) |
| 8th Gear | 0.747 (227 mph **) |
| 9th Gear | 0.634 (267 mph **) |
| Reverse | 2.395 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane required; 93 recommended) |
| Tank Capacity | 15.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Wishbone, double joint lower control arm; aluminum; Active Gen III magnetorheological coilover dampers |
| Rear Suspension | Multi-Link; aluminum; Active Gen III magnetorheological coilover dampers |
| Front Stabilizer Bar | Hollow steel, 1.14 in. diameter x 0.13 in. wall |
| Rear Stabilizer Bar | Hollow steel, 1.04 in. diameter x 0.126 in. wall |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Brembo 6-piston aluminum mono block |
| Front Brake Disc | 2-Pc Floating Iron Disc, 14.5" x 1.3" (standard); 15" x 1.3" carbon ceramic (optional) |
| Rear Brake Disc | 2-Pc Floating Iron Disc, 14.2" x 1.3" (standard and CC option) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" x 8.5J Forged Aluminum Signature Y-Spoke |
| Wheels Rear | 20" x 11J Forged Aluminum Signature Y-Spoke |
| Tires Front | 245/35ZR19 |
| Tires Rear | 305/30ZR20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.1 in |
| Width | 87.3 in |
| Height | 47.8 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 65.1 in |
| Rear Track | 63.7 in |
| Ground Clearance | 3.7 in |
| Approach Angle | 9.2° |
| Departure Angle | 12.9° |
| Cargo Volume | 4.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,945 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 42% / 58% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline