2022 Acura NSX Type S
The 2022 Acura NSX Type S is a 600-hp 3.5-liter twin-turbocharged sports coupe with a 9-speed dual-clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $169,500 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $169,500 |
| MSRP with Destination | $171,495 |
| Destination Charge | $1,995 |
| Engine | |
| Engine Type | Twin-Turbo Aluminum-Alloy 75-Degree V-6 (Mid-mounted Longitudinal) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 600 hp |
| Torque | 492 lb-ft |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC with VTC; Chain Drive |
| Bore and Stroke | 91.0 x 89.5 |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Injection Type | Direct and Port Injection (GDI + MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Sport Hybrid SH-AWD (Super Handling All-Wheel Drive) |
| Differential Type | Wet Multi-Plate Limited Slip Differential (LSD) |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Dual-Clutch Transmission (9DCT) |
| 1st Gear | 3.838 (44 mph **) |
| 2nd Gear | 2.433 (70 mph **) |
| 3rd Gear | 1.778 (95 mph **) |
| 4th Gear | 1.428 (119 mph **) |
| 5th Gear | 1.211 (140 mph **) |
| 6th Gear | 1.038 (163 mph **) |
| 7th Gear | 0.881 (192 mph **) |
| 8th Gear | 0.747 (227 mph **) |
| 9th Gear | 0.634 (267 mph **) |
| Reverse | 2.395 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (93 octane recommended; 91 octane required) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Aluminum Double-Wishbone with Double Lower Control Arm; Active Magnetorheological Dampers |
| Rear Suspension | Aluminum Multi-Link; Active Magnetorheological Dampers |
| Front Stabilizer Bar | 26.4 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.9 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Brembo 6-Piston Aluminum Monoblock |
| Front Brake Disc | 14.5 in. 2-Piece Floating Ventilated Disc (optional: 15.0 in. Carbon Ceramic) |
| Rear Brake Disc | 14.2 in. 2-Piece Floating Ventilated Disc (optional: 14.2 in. Carbon Ceramic) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19x8.5J Split 5-Spoke Forged Aluminum (Shark Grey standard) |
| Wheels Rear | 20x11J Split 5-Spoke Forged Aluminum (Shark Grey standard) |
| Tires Front | 245/35ZR19 93Y Pirelli P-Zero |
| Tires Rear | 305/30ZR20 103Y Pirelli P-Zero |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 178.5 in |
| Width | 76.34 in |
| Height | 47.8 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 65.5 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Ground Clearance | 3.8 in |
| Approach Angle | 9.2° |
| Departure Angle | 12.9° |
| Cargo Volume | 4.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,960 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 42% / 58% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline