2023 Kia EV6 Wind RWD
The 2023 Kia EV6 Wind RWD is a 225-hp with a single-speed gear reduction unit and rear-wheel drive. It starts at $48,700 MSRP and is rated at 117 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $48,700 |
| MSRP with Destination | $50,025 |
| Destination Charge | $1,325 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Synchronous Permanent Magnet Motor (single rear motor) |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Injection Type | N/A (Battery Electric Vehicle) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 134 MPG |
| Highway | 101 MPG |
| Combined | 117 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with inclined strut bearing and Single Lower Arm |
| Rear Suspension | 5-link Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.8 in. (iEB regenerative) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.8 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.3 in |
| Width | 74 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.6 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Approach Angle | 15.4° |
| Departure Angle | 22° |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,255 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |