2023 Kia Niro EV Wave
The 2023 Kia Niro EV Wave is a 201-hp with a 1-speed reduction gear and front-wheel drive. It starts at $44,550 MSRP and is rated at 113 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $44,550 |
| MSRP with Destination | $45,875 |
| Destination Charge | $1,325 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM); 150 kW / 201 hp |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 188 lb-ft |
| Injection Type | N/A (Battery Electric Vehicle) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 1-Speed Reduction Gear (Single-Speed) |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| Combined | 113 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut with twin-tube shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with twin-tube shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 16.0 in. (IEB) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 15.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174 in |
| Width | 71.8 in |
| Height | 61.8 in |
| Wheelbase | 107 in |
| Front Track | 61.9 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6 in |
| Approach Angle | 15.7° |
| Departure Angle | 26.8° |
| Cargo Volume | 22.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,721 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 36.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.4 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.7 in |