2023 Kia Seltos S AWD
The 2023 Kia Seltos S AWD is a 146-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and all-wheel drive. It is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Multi-Port Injection (MPI) Atkinson Cycle I4; 1,999cc |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 146 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve Hydraulic Lash Adjust |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi-Port Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) |
| Final Drive | 6.052 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (RON 95 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link independent |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 in. Alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 28° |
| Cargo Volume | 26.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,087 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.5 in |
| Hip Room Rear | 52.8 in |