2023 Kia Seltos Nightfall Edition
The 2023 Kia Seltos Nightfall Edition is a 175-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed dual clutch transmission and all-wheel drive. It is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo Gasoline Direct Injection (T-GDI) I4; 1,591cc |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 175 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve Mechanical Lash Adjust |
| Bore and Stroke | 77.0 x 85.44 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-Speed Dual Clutch Transmission (7DCT) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.174 |
| 3rd Gear | 1.826 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.809 |
| 6th Gear | 0.854 |
| 7th Gear | 0.717 |
| Reverse | 4.696 |
| Final Drive | 4.643 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (RON 92 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link independent |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45R18 |
| Tires Rear | P235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 28° |
| Cargo Volume | 26.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,317 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.5 in |
| Hip Room Rear | 52.8 in |