2023 Kia Sorento X-Line S AWD
The 2023 Kia Sorento X-Line S AWD is a 191-hp with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $34,890 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,890 |
| MSRP with Destination | $36,265 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4-cylinder GDI |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve HLA |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active On-Demand AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 4.487 |
| 2nd Gear | 2.764 |
| 3rd Gear | 1.773 |
| 4th Gear | 1.388 |
| 5th Gear | 1.208 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.081 |
| Final Drive | 4.081 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. alloy |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 64.8 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Approach Angle | 16.8° |
| Departure Angle | 22.1° |
| Cargo Volume | 75.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,856 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |