2023 Kia Sportage PHEV X-Line AWD
The 2023 Kia Sportage PHEV X-Line AWD is a 261-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic transmission and all-wheel drive. It starts at $38,690 MSRP and is rated at 35 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $38,690 |
| MSRP with Destination | $40,015 |
| Destination Charge | $1,325 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve I4 PHEV (TMED); 1,598 cc; 261 hp system |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 261 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve CVVT with Hydraulic Lash Adjuster (HLA) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic Transmission (6AT) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.367 |
| Fuel Economy | |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut with gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-Link with gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.9 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 19.9° |
| Departure Angle | 26.6° |
| Cargo Volume | 34.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,211 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53.4 in |