2023 Kia Telluride LX FWD
The 2023 Kia Telluride LX FWD is a 291-hp 3.8-liter V6 with an 8-speed automatic transmission and front-wheel drive. It starts at $35,890 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,890 |
| MSRP with Destination | $37,255 |
| Destination Charge | $1,365 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.8L GDI Lambda-II DOHC V6 with Dual CVVT; 3,778cc |
| Displacement | 3.8 L |
| Horsepower | 291 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC with Dual CVVT |
| Bore and Stroke | 96.0 x 87.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic Transmission (8AT) |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Struts, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 13.4" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.0" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 alloy |
| Tires Front | P245/60R18 |
| Tires Rear | P245/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.9 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 68.9 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 67.2 in |
| Rear Track | 67.6 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 17° |
| Departure Angle | 22.4° |
| Cargo Volume | 21 ft³ |
| Curb Weight | 4,134 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.9 in |
| Headroom Rear | 40.2 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 61.6 in |
| Shoulder Room Rear | 61.2 in |
| Hip Room Front | 58.9 in |
| Hip Room Rear | 58 in |