2024 Kia Carnival SX Prestige
The 2024 Kia Carnival SX Prestige is a 290-hp V6 with an 8-speed automatic transmission and front-wheel drive. It starts at $46,700 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $46,700 |
| MSRP with Destination | $48,095 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 GDI Lambda III DOHC 24-valve Naturally Aspirated |
| Horsepower | 290 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve with Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 92.0 x 87.0 |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (Gasoline Direct Injection + Multi-Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic Transmission (8AT) |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Gas Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with Gas Shock Absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.8 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.8 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. Alloy |
| Tires Front | P235/55R19 |
| Tires Rear | P235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 203 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 69.9 in |
| Wheelbase | 121.7 in |
| Front Track | 68.5 in |
| Rear Track | 68.5 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 20° |
| Cargo Volume | 40.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,727 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.9 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 64.2 in |
| Shoulder Room Rear | 59.5 in |
| Hip Room Front | 59.8 in |
| Hip Room Rear | 50.4 in |