2024 Kia Niro SX Touring
The 2024 Kia Niro SX Touring is a 139-hp electric with a 6-speed dual clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $35,340 MSRP and is rated at 49 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,340 |
| MSRP with Destination | $36,715 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L GDI Atkinson-cycle DOHC Inline-4 HEV (TMED) |
| Horsepower | 139 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve (4 per cylinder) w/ Dual CVVT |
| Bore and Stroke | 72.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Dual Clutch Transmission (DCT) |
| 1st Gear | 3.6 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 1.371 |
| 4th Gear | 0.953 |
| 5th Gear | 0.978 |
| 6th Gear | 0.767 |
| Reverse | 3.6 |
| Final Drive | 4.438 |
| Fuel Economy | |
| City | 53 MPG |
| Highway | 45 MPG |
| Combined | 49 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Twin-tube shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link w/ Twin-tube shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 15.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 14.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 Alloy |
| Tires Front | P225/45R18 |
| Tires Rear | P225/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174 in |
| Width | 71.8 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 61.9 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Cargo Volume | 22.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,071 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 39.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.4 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 53 in |