2024 Kia Niro EV Wind
The 2024 Kia Niro EV Wind is a 204-hp electric with a 1-speed and front-wheel drive. It starts at $39,600 MSRP and is rated at 113 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,600 |
| MSRP with Destination | $40,975 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Motor (BEV) |
| Horsepower | 204 hp |
| Torque | 255 lb-ft |
| Injection Type | Battery Electric (64.8 kWh, 358V Li-ion) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 1-speed (Single-speed Reduction Gear) |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| Combined | 113 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Twin-tube shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link w/ Twin-tube shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 16.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 15.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 Alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 Alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174 in |
| Width | 71.8 in |
| Height | 61.8 in |
| Wheelbase | 107 in |
| Front Track | 61.9 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 6 in |
| Cargo Volume | 22.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,721 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 36.9 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 55.4 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.7 in |