2024 Kia Sorento HEV EX FWD
The 2024 Kia Sorento HEV EX FWD is a 177-hp turbocharged with a 6-speed transaxle automatic and front-wheel drive. It starts at $36,990 MSRP and is rated at 37 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $36,990 |
| MSRP with Destination | $38,365 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L 4-cylinder Turbocharged GDI Hybrid (TMED) |
| Horsepower | 177 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Transaxle Automatic (6AT) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 39 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 37 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 in. alloy |
| Tires Front | 235/65R17 |
| Tires Rear | 235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.4 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 65 in |
| Rear Track | 65.4 in |
| Ground Clearance | 6.85 in |
| Approach Angle | 16.8° |
| Departure Angle | 21.3° |
| Cargo Volume | 75.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,979 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 40.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |