2024 Kia Soul EX
The 2024 Kia Soul EX is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $24,490 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,490 |
| MSRP with Destination | $25,865 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder; 1,999cc |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Hydraulic Lash Adjust |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi-Port Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) |
| Final Drive | 5.715 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc (11.0 in.) |
| Rear Brake Disc | Solid disc (10.3 in.) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.2 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,987 lbs |
| Interior | |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 38.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |