2024 Kia Sportage SX Prestige FWD
The 2024 Kia Sportage SX Prestige FWD is a 187-hp 2.5-liter inline-4 with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $34,690 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,690 |
| MSRP with Destination | $36,065 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 2.5L DOHC 16-valve CVVT GDI+MPI |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 187 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve CVVT with Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 88.0 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87+) |
| Tank Capacity | 14.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link Independent |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19" x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.6 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 7.1 in |
| Approach Angle | 17.5° |
| Departure Angle | 25.5° |
| Cargo Volume | 39.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,396 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53.4 in |