2024 Kia Sportage HEV LX FWD
The 2024 Kia Sportage HEV LX FWD is a 227-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $28,590 MSRP and is rated at 43 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,590 |
| MSRP with Destination | $29,965 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 1.6L Turbo GDI + PMSM Parallel Hybrid (TMED) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 227 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve CVVT with Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) + Li-ion Hybrid Battery (270V / 5.5Ah / 1.49 kWh / 64.0 kW / 37.5 kg) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| City | 42 MPG |
| Highway | 44 MPG |
| Combined | 43 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87+) |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link Independent |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17" x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17" x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 235/65R17 |
| Tires Rear | 235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.4 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.8 in |
| Rear Track | 64.1 in |
| Ground Clearance | 7.1 in |
| Approach Angle | 17.5° |
| Departure Angle | 25.5° |
| Cargo Volume | 39.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,576 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53.4 in |