2024 Kia Sportage HEV EX
The 2024 Kia Sportage HEV EX is a 227-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $32,290 MSRP and is rated at 38 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,290 |
| MSRP with Destination | $33,665 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 1.6L Turbo GDI + PMSM Parallel Hybrid (TMED) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 227 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve CVVT with Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) + Li-ion Hybrid Battery (270V / 5.5Ah / 1.49 kWh / 64.0 kW / 37.5 kg) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| City | 38 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 38 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87+) |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link Independent |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18" x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 19.9° |
| Departure Angle | 26.6° |
| Cargo Volume | 39.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,754 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53.4 in |