2025 Kia Carnival HEV LXS
The 2025 Kia Carnival HEV LXS is a 241-hp turbocharged with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $40,800 MSRP and is rated at 33 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,800 |
| MSRP with Destination | $42,235 |
| Destination Charge | $1,435 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve + Permanent Magnet Synchronous Motor (Parallel Hybrid) |
| Horsepower | 241 hp |
| Torque | 270 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve Swing Arms w/ Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic (Hybrid) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 34 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 octane or higher |
| Tank Capacity | 19 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Gas Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link w/ Gas Shock Absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc — 12.8 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc — 12.8 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 Alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 Alloy |
| Tires Front | P235/65R17 |
| Tires Rear | P235/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 203 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 68.5 in |
| Wheelbase | 121.7 in |
| Front Track | 68.9 in |
| Rear Track | 68.9 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 15.4° |
| Departure Angle | 20° |
| Cargo Volume | 40.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,967 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.9 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 64.2 in |
| Shoulder Room Rear | 59.5 in |
| Hip Room Front | 59.8 in |
| Hip Room Rear | 50.4 in |