2025 Kia EV9 Light Long Range
The 2025 Kia EV9 Light Long Range is a 201-hp with a single-speed reduction gear and rear-wheel drive. It starts at $59,900 MSRP and is rated at 89 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $59,900 |
| MSRP with Destination | $61,395 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) — Single Rear Motor |
| Horsepower | 201 hp @ 4,200 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 0–4000 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear (Shift-by-Wire) |
| Final Drive | 13.16 |
| Fuel Economy | |
| City | 100 MPG |
| Highway | 78 MPG |
| Combined | 89 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut + Dual Lower Arm Type |
| Rear Suspension | 5-Link Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 14.2" |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 13.6" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" |
| Wheels Rear | 19" |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 197.2 in |
| Width | 77.9 in |
| Height | 68.9 in |
| Wheelbase | 122 in |
| Front Track | 67 in |
| Rear Track | 67.5 in |
| Ground Clearance | 7 in |
| Approach Angle | 20° |
| Departure Angle | 22.8° |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 5,313 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.8 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 42.8 in |
| Shoulder Room Front | 61.6 in |
| Shoulder Room Rear | 60 in |
| Hip Room Front | 59.4 in |
| Hip Room Rear | 57.9 in |