2025 Kia K4 EX
The 2025 Kia K4 EX is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $23,990 MSRP and is rated at 33 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,990 |
| MSRP with Destination | $25,185 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC D-CVVT, MPI Atkinson cycle |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve D-CVVT with Hydraulic Lash Adjuster (HLA) |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (Multi Point Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) with torque converter |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 5.149 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 39 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (RON92 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with hydraulic twin-tube gas shock absorber |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) with hydraulic twin-tube gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.3 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 17 Alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 Alloy |
| Tires Front | 225/45R17 |
| Tires Rear | 225/45R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Approach Angle | 14.2° |
| Departure Angle | 18.7° |
| Cargo Volume | 14.6 ft³ |
| Curb Weight | 2,987 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |