2025 Kia K4 GT-Line Turbo
The 2025 Kia K4 GT-Line Turbo is a 190-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $28,090 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,090 |
| MSRP with Destination | $29,285 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC D-CVVT, Turbocharged GDI |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 195 lb-ft @ 1700-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve D-CVVT with Hydraulic Lash Adjuster (HLA) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with torque converter |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.367 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (RON92 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with hydraulic twin-tube gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with hydraulic twin-tube gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.0J x 18 Alloy |
| Wheels Rear | 8.0J x 18 Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 |
| Tires Rear | 235/40R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Approach Angle | 14.5° |
| Departure Angle | 19° |
| Cargo Volume | 14.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,265 lbs |
| Interior | |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |