2025 Kia K5 GT-Line AWD
The 2025 Kia K5 GT-Line AWD is a 290-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $29,790 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,790 |
| MSRP with Destination | $30,965 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | THETA-III 2.5L Turbo T-GDI + MPI DOHC 16-Valve Inline-4 |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut with coil springs, gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with coil springs, gas shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 305mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 284mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J alloy |
| Tires Front | P235/45R18 94V |
| Tires Rear | P235/45R18 94V |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.1 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,463 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |