2025 Kia Niro SX Touring
The 2025 Kia Niro SX Touring is a 139-hp 1.6-liter inline-4 with a 6-speed dual clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $35,390 MSRP and is rated at 49 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,390 |
| MSRP with Destination | $36,835 |
| Destination Charge | $1,445 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC Dual-CVVT, GDI (HEV; TMED hybrid system) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 139 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve Dual CVVT (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 72.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Dual Clutch Transmission (DCT) with dry double clutch (HEV integrated) |
| 1st Gear | 3.6 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 1.371 |
| 4th Gear | 0.953 |
| 5th Gear | 0.978 |
| 6th Gear | 0.767 |
| Reverse | 3.6 |
| Final Drive | 4.438 |
| Fuel Economy | |
| City | 53 MPG |
| Highway | 45 MPG |
| Combined | 49 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with twin-tube shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with twin-tube shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 15.0" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 14.0" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" (7.5J x 18 alloy) |
| Wheels Rear | 18" (7.5J x 18 alloy) |
| Tires Front | P225/45R18 |
| Tires Rear | P225/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174 in |
| Width | 71.8 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 61.9 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Approach Angle | 15.2° |
| Departure Angle | 27.4° |
| Cargo Volume | 22.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,071 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 39.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.4 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 53 in |